Dr. Kutlugül Yüksel, Eskişehir Yolu, no:266, TepePrime, C Blok, 3, kat, no:45 (Danıştay karşısı) -Ankara

Labioplasti Nedir, Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı kadın genital bölgesinde uygulanan estetik bir işlemdir. Bu ameliyat sürecinde vajina daraltma, doğum izlerinin yok edilmesi, iç ve dış dudakların görünümünde simetrik ve estetik bir görünüm amaçlanmaktadır. Günümüzde oldukça sık tercih edilen bu ameliyat işinin ehli jinekologlar tarafından uygulanmaktadır. 

Labioplasti Nedir?

Labioplasti uygulaması son yıllarda sıklıkla uygulanan estetik uygulamalardan biridir. Güzellik özellikle kadınlar için oldukça önemli bir kavramdır. Yaşamın her alanında güzel olanı aradıkları gibi vücutlarının her alanını da güzelleştirmek istemektedirler. Bu nedenle genital bölgelerinin de güzel olmasını arzu etmektedir. Gerek kıyafet seçiminde gerekse cinsel yaşamda oldukça önemli olan dış genital bölgede oluşan deformasyonlar, labioplasti uygulamaları ile düzeltilebilmektedir. 

Genital bölgenin deformasyona uğrama nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Genetik faktörler

- Aşırı uyarılma

- Doğuma bağlı nedenler

- Sık sık mantar ya da bakteri oluşumu

- İleri yaş ve manopoz

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Giriş: Genç kızların bir kısmında adölesan çağından itibaren  genital organlarında giderek büyüyen ve uzayan iç dudaklar (labium minörler) görülmektedir. Bu dudakların giderek uzaması ve ön tarafında çıkıntı teşkil etmesi  oldukça rahatsız edici bir durum olup  psikolojik durumu ve cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir. Ayrıca labium minörlerin normalden uzun olması hastalarda değişik şikayetlere neden olmaktadır. Genç kızlar ya da kadınlar bikini giydiklerinde o bölgede oluşan çıkıntıdan dolayı kendilerini rahat hissedemezler, bu nedenle çeşitli üst giysiler arkasına gizlemeyi tercih ederler. Dar kıyafet, kot pantolon giymek bu dudakları sıkıştığından ve rahatsızlık verdiğinden  genellikle bu tarz kıyafetleri tercih etmek istemezler. Bu uzun dudaklar sex hayatlarını da olumsuz etkiler. Özellikle klitoris üstündeki deri kalın, uzun ve kıvrımlı ise cinsel uyarılma ve tatmin konusunda sorunlar yaşarlar. Böyle bir genital yapıya sahip olan bayanlar bu durumdan labioplasti operasyonu ile kurtulmak istemektedirler. Bu makalede labioplasti  (iç dudak küçültme) operasyonu konusunda kısaca açıklayıcı bilgiler sunulmuştur.

Labioplasti İçin Hazırlık : Labioplasti yapılacak hastalar 18 yaş üzerinde olmalıdır. Labioplasti yapmadan önce hastalar detaylı bir şekilde muayene edilmeli, labioplastinin nasıl yapılması gerektiği ve hastanın beklentisi açık olarak belirlenmelidir. Labioplasti menstruasyon sonlandıktan kısa süre sonra yapılmalıdır. İşlemden önce hastanın kendi rızası ile işlem yaptırmak istediğini gösteren imzalı onay belgesi alınmalıdır. Jinekolog,  labioplasti yaptığı hastaya ameliyattan sonra uygun hijyenik bakımın nasıl sağlanması gerektiğini en ince ayrıntısına kadar anlatmalıdır.

Labioplasti İşlemi:  Labioplasti genel ya da lokal anestezi altında, jinekolojik pozisyonda ortalama bir saat süren bir işlemdir. İşlemden sonra çok fazla bir ağrı olmaz. Genellikle yanma şeklinde hafif ağrı hissi olabilir. Lokal anestezi için topikal anestezik krem olarak benzocain  (% 20), lidocain (% 6) ve tetracain (%4) BLT  kremler uygulanabilir. Labial mukoza içine bu krem hızlı penetre olur. Uygulamadan sonra 30 dakika içinde etkili olur. Sonra her bir kenara 5 – 10 ml  % 1 lidocain (1:100.000 epinefrinli) enjekte edilir, anestezi etkisi 2 saate kadar devam eder. Lidocainli lokal anestezi genel veya sedatif anestezi sırasında da kullanılabilir. Bu ilaç vazokonstriksiyon ve portoperatif ağrı kontrolü de sağlar. Postoperatif ağrı kesici  lokal anestezinin etkisi geçmeden işlemden hemen sonra  uygulanmalıdır.

Dikiş Materyalleri: Vicryl veya monocryl adı verilen geç eriyen sütür materyalleri kullanılır. Submukozal tabaka (derin tabaka) 4-0, 5-0 monocryl sütürler ile, labial kenarlar 5-0 vicryl rapide ile kapatılır. Deri kapama 5-0 vicryl rapid ile subcuticular da yapılabilir.

Serbest kenarlara running sütür atılacak olursa taraklı, testere dişi  gibi görüntü olur, bunu düzeltmek oldukça zordur.  Bu sütürler 3 – 12 hafta içinde erir ve düşer. Sütürlerin alınmasına gerek yoktur. Eğer hasta ağrı kesici olarak narkotik kullanmıyorsa araba da kullanabilir.

  Labioplastide ampütasyon teknikleri

  1. Linear labioplasti (clip and snip )
  2. Wedge teknikler :
  • Santral wedge
  • Anterior wedge
  • Posterior wedge

       3.Deepitelizasyon tekniği

Labioplasti işleminde eğer klitoris derisinde de fazlalık varsa dengeyi sağlamak için ilave teknik olarak klitoris derisi fazlalığı da hastanın durumuna göre çeşitli tekniklerle ortadan kaldırılır, bu tekniğe de “klitoral unhooding “ tekniği adı verilir.

Her hasta için ideal olan tek bir teknik yoktur. Hipertrofik labia minörlerin durumuna uygun teknik ya da çeşitli tekniklerin kombinasyonları şeklinde yapılmalıdır. En sık progressif anterior wedge eksizyon tekniği kullanmaktayız. Klitoral hooddan labia minoraya doğru uzanan geri kalan fazla doku ampute edilir (ters V ,ters  Y , yada yarım ay şeklinde çıkartılır). Fazla derisi olan hastalarda labioplasti tekniği deepitelizasyon şeklinde sadece fazla olan deri kısmı çıkartılarak yapılır.

Labioplasti İşleminden Sonra Ağrı: Birçok hastada işlemden sonra sızıdan ziyade ağrı hissedilir. Bunun nedeni hastaların çoğunun narkotikten ziyade antieflamatuar ilaçlar (ıbuprofen vs ) kullanmalarından ileri gelir. İşlemden sonra şişlik olmaması için 24- 48 saat soğuk kompres uygulamalıdır. Aksi halde 6- 8 hafta hafif ödem hali devam eder. Buz paketlerini her 30 – 60 dakikada bir dönüşümlü olarak vulvaya uygulamalıdır. Cerrahiden sonraki gün hastanın rutin görevi buz tatbiki olmalıdır. İşlemden sonra  yara yeri iyileşinceye kadar sürtünmeye neden olan motorsiklet, bisiklet,ata binmek gibi fiziksel egzersizlerden uzak durulması gerekir.

Cerrahiden Sonra Bakım: Cerrahiden hemen sonra antibiyotikli merhem uygulanmalıdır.  İlk 5 gün 3*1 krem uygulanmalıdır. Kanama olursa, temiz, hijyenik bir ped ile 10 dakika süresince basınç yapılmalıdır. Hasta sürekli olarak iç çamaşırında hijyenik ped bulundurmalıdır. İnsizyon iyileşene kadar devamlı hijyenik ped ile basınç yapmalıdır. Hasta işlemden 48 saat sonra banyo yapabilir. Bu işlemden bir hafta ve bir ay sonra kontrole gelmelidir. Hastalar aşırı fiziksel aktiviteden ve sürtünmeye neden olan davranışlardan kaçınırsa 24-48 saat sonra normal işine  geri dönebilir. Buna rağmen 4 hafta boyunca tampon kullanmaktan, sıkı iç çamaşırı ve sıkı giysilerden sakınmalıdır.

Cerrahiden 48 saat sonra duş alabilirsiniz, takiben bir hafta sonra duşta  insizyon bölgesi çok nazik olarak çok yumuşak bir şekilde nazikçe, basınç uygulamadan sabun ve su ile yıkanabilir. Dört hafta küvete, havuza denize vs. girilmemelidir.

Bazı hastalarda işlemden 6 – 12 hafta sonrasına kadar hassasiyet devam edebilir, buna rağmen hastaların büyük bir kısmı 6 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilir. İlk ilişkide henüz absorpsiyonu tamamlanmamış sütür düğümleri  nedeniyle  hafif çekilme hissi gibi bir his olabilir, fakat bu his geçicidir.

Komplikasyonlar : Labioplastide  komplikasyon nadirdir. Yara açılması ve kanama erken komplikasyonlardandır. Sigara içmek yaranın açılmasına neden olur. En sık komplikasyon sonuçtan hastanın memnun olmamasıdır. Bu durumda hastanın beklentilerine göre hareket etmek ve bu beklentiye göre labioplastiyi planlamak çok önemlidir. Bu nedenle lokal anestezi uygulamak ve bu sırada hasta ile iletişim içinde olarak hastanın istekleri doğrultusunda bu işlemi yapmak revizyon sıklığını azaltır, hasta memnuniyetini artırır.

Sonuç olarak; labioplasti operasyonundan sonra hastalar işlem bittiği anda çok mutlu ve kendine güvenli olarak muayenehaneden ayrılmaktadır. Bu işlem hastanın gelecekte seksüel fonksiyonunu azaltan bir işlem değildir. Labioplasti operasyonundan sonra duyu kaybı olmadığı gibi psikolojik problemler de ortadan kalktığından sex hayatı daha sorunsuz olarak devam etmektedir.

Labioplasti Kimler İçin Uygundur?

Labioplasti uygulamaları 18 yaşından büyük tüm kadınlar için uygundur. Daha güzel bir genital bölgeye sahip olmanın yanı sıra cinsel yaşamda özgüven sahibi olma ve bunun yanında bikini ya da dar pantolon seçimi konusunda özgür olma adına tercih edilen labioplasti uygulamaları estetik işlemler olmakla birlikte aynı zamanda fonksiyonel amaçlı da uygulanabilmektedir. Genital bölgedeki fazlalıkların alınması ile vajinal enfeksiyon riski de minimum düzeye indirilebilmektedir. Aynı zamanda at binmek ya da bisiklet kullanmak da labioplasti uygulamaları sonrasında çok daha kolay yapılabilmektedir. 

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti ameliyatı farklı uygulamaları içermektedir. Dış dudaklardaki doku fazlalıklarının alınması, hacim kaybının düzeltilmesi ve yeniden şekillendirilmesinin yanı sıra deformasyona uğramış küçük dudakların simetrik bir şekle getirilmesi, vajina daraltma işlemi, doğumdan kalan izlerin giderilmesi ve klitoral hood uygulamaları da aynı ameliyat sürecinde gerçekleştirilmektedir. 

Labioplasti uygulamaları için doktor seçimi ise ameliyatın başarısı açısından oldukça önemlidir. Genital bölgenin anatomik yapısını en ince ayrıntıları ile bilen ve tecrübe sahibi uzman jinekologların tercih edilmesi açığa çıkabilecek kompliklasyonları önleme adına da büyük önem taşımaktadır. 

Labioplasti Ameliyatı Öncesi

Labioplasti ameliyatı öncesinde ayrıntılı bir total sağlık kontrolü ve jinekolojik muayene gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda ameliyat planlaması da tüm risk faktörleri ve komplikasyonlar göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir. Hastanın beklentilerinin yanı sıra uygulanabilecek işlemler de nitelikli bir şekilde belirlenmelidir. 

Labioplasti uygulaması adet döneminin sonrasında yapılmalıdır. İyileşme süreci bir sonraki adet dönemine kadar tamamlanmalı ve herhangi bir enfeksiyon riski ile karşılaşılmamalıdır. Labioplasti ameliyatının uygulanacağı klinik ve bunun yanında kullanılacak ekipman ve cihazların nitelikli ve son teknoloji ürünü olmaları gerekmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası

Labioplasti ameliyatı sonrasında doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde ağrı hissi normal karşılanmaktadır. Bu nedenle doktorun önerdiği ağrı kesiciler ile ağrı baskılanabilmektedir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında yaklaşık 2 süre ile cinsel ilişki önerilmemekte ve sterilizasyona maksimum düzeyde özen gösterilmelidir.

Labioplasti Fiyatları Nasıldır?

Labioplasti ameliyatının fiyatları ameliyat planlamasında belirlenmektedir. Hangi uygulamaların karar verileceği, uygulanacak anestezinin çeşidi önemli ölçüde ameliyat ücretlerini belilemektedir. 

Labioplasti Ameliyatında Doktor Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Labioplasti ameliyatı uzman jinekologlar tarafından uygulanmalıdır. Uygulamanın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için kliniğin sterilizasyonu tam anlamı ile oluşturulmuş ve kullanılan ekipmanların ileri düzeyde olması gerekmektedir. 

Spiral Takımı Kızlık Zarı Muayenesi Genital Estetik Ameliyatları Adet Düzensizliği Nedenleri