Dr. Kutlugül Yüksel, Eskişehir Yolu, no:266, TepePrime, C Blok, 3, kat, no:45 (Danıştay karşısı) -Ankara

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kızlık zarı vajina girişinin biraz içerisinde konumlanmış olan ince bir dokudur. Anne karnında 7-12. haftalar arasında oluşan kızlık zarının tek işlevi küçük kız çocuklarının vajinal yoldan enfeksiyon kapmasını önlemektir. Bu dönemde vajina içinde oluşacak enfeksiyonların rahim ve tüpleri etkilemesi yetişkinliğe göre daha kolaydır. Kızlık zarı kız çocuklarında genital bölgeyi dış etkenlere karşı korumaktadır.

Kızlık zarı bir organ değildir. Yani vücutta bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Erişkinlikte fizyolojik olarak hiçbir önemi kalmamış olan kızlık zarı bu dönemde ise toplumda kadının bekaretinin göstergesi olarak bilinmektedir. bu nedenle kızlık zarı dikimi kadınların üzerlerinde hissettikleri toplum baskasından dolayı pek çok kadın tarafından tbaş vurulan bir işlemdir.

Kızlık Zarı Nasıl Bir Yapıdır?

Kızlık zarı, vajina girişinin 1-1,5 cm gerisinde yer alan kolay yırtılabilen, ince kılcal damarlardan oluşan zarımsı bir dokudur. Adet kanamasının dışarı akabilmesini sağlamak amacı ile delik şeklinde bir açıklık bulunmaktadır.

Kızlık zarı dışarıdan görülebilen bir yapı değildir. Kızlık zarı kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilen muayene ile belirlenebimektedir.

Kızlık zarının her kadında esneklik vb. yapısı farklılık göstermekle birlikte bazı kadınlarda kızlık zarı doğuştan bulunmamaktadır.

Kızlık Zarı Neden Yırtılır?

Kızlık zarının yırtılmasının pekçok sebebi olabilmektedir. Başlıca nedenler aşağıdaki gibi sıralanbilir:

  • Cinsel ilişkiye girmek
  • Aşırı gerilmeye neden olan spor faaliyetleri
  • Sert veya kesici bir aletin üzerine düşmek
  • Vajinal yoldan alınan ilaçlar veya tampon kullanmak
  • Mastürbasyon
  • Aşırı kaşıma
  • Genital bölgeden geçirilmiş ameliyatlar

Kızlık Zarı Kanaması

Kızlık zarı kanaması vücudun diğer bölgelerinde maydana gelen kanamadan çok farklı değildir. Bir kaç damla kanama şeklinde gerçekleşmektedir. Yoğun kanama olması durumunda kadın doğum uzmanına baş vurmak gerekmektedir.

Kızlık zarı elastik ve esnek yapıda olan kadınlarda kanama görülmeyebilmektedir. Esnek kızlık zarı toplumda -20 oranında görülmektedir.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesin, hasta jinekolojik pozisyonda yatarken vajina içine girilmeden kadın doğum uzmanının dışarıdan bakması ile gerçekleştirilmektedir.

Zarın ne zaman yırtıldığı ise kızlık zarı muayenesi ile tespit edilememektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Teknikleri

Kızlık zarı dikiminde önemli olan kadının vücudundan istediği ve beklentisidir. Kadınların psikolojilerini daha iyi hissetmelerini sağladığı takdirde kızlık zarı dikimi umut olarak görülen bir işlemdir. Kızlık zarı dikimi geçici veya kalıcı olmak üzere iki şekilde gerçekleşebilmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi: Geçici kızlık zarı dikimi cinsel ilişkiye girilmeden 3-4 gün önce gerçekleştirilen bir operasyondur. İİlişki esnasında yırtılıp kanamaya neden olan kızlık zarı dokusu değil dikişlerdir. En pratik ve ucuz olan kızlık zarı dikimi yöntemidir. 15 dakika süren bu işlemden sonra cinsel ilişki aynı gün içinde bile gerçekleşebilmektedir. Ancak bir hafta geçtikten sonra kendiliğinden yırtılmaktadır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi: Diğer adı ile flep, cinsel ilişkiye girilene kadar kızlık zarının kalıcı olduğu bir dikim yöntemidir. İşlem sırasında zar onarılamamakta ancak vajinanın yan duvarından flep tabakanın kaldırılması ile kızlık zarına benzer bir yapı tekrar oluşturulmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Genellikle lokal anestezi ile gerçekleştirilen kızlık zarı dikimi esnasında hasta herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Vajina bölgesine uyuşturucu jel sürülmesi ile işleme başlanır. Geçici kızlık zarı dikiminde bölgeye dikiş atılır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise vajina duvarlarından flep kaldırılması ile kızlık zarı dokusuna benzer yeni bir yapı oluşturulur.

Kişi her iki ameliyat türünde de lokal anestezi uygulandığı için bilinci yerinde yani kendindedir ancak hiçbir şey hissetmez. Rahat geçen bir operasyondur.

Spiral Takımı Kızlık Zarı Muayenesi Genital Estetik Ameliyatları Adet Düzensizliği Nedenleri