Dr. Kutlugül Yüksel, Eskişehir Yolu, no:266, TepePrime, C Blok, 3, kat, no:45 (Danıştay karşısı) -Ankara

Labioplasti Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tıp dilinde labium minus olarak bilinen iç dudaklara yapılan cerrahi müdahaleye labioplasti denmektedir. Normalde dışarıdan belli olmayan iç dudaklar, sarkma veya büyüme söz konusu olduğunda bikini, mayo ve dar kıyafetler giyildiği zaman bölgede kabarıklık yapmaktadır. Bu sarkmanın operasyonla giderilmesi ve küçültülmesi ise labioplasti ameliyatı ile gerçekleştirilmektedir. Özellikle genç kızlar kabarık görünümden doğal olarak rahatsızlık duymakta ve labioplasti işlemine baş vurmaktadırlar.

İç dudakların fizyolojik olarak dış dudakların arasında dış etmenlere ve enfeksiyonlara karşı koruma altında kalması gerekmektedir. İç dudakların büyümesi ve sarkması yalnızca estetik bir problem değil, enfeksiyona ve travmaya açık hale gelmesinden ötürü aynı zamanda bir sağlık problemi olarak da karşımıza çıkmaktadır. 

Labioplasti Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Labiumlar, doğuştan olabileceği gibi ergenlik çağında hızlı hormonal değişimlerin etkisi ile normalden fazla büyüme, sarkma ve kıvrıntı gösterebilmektedirler. 

Labioplasti ameliyatı 18 yaşından büyük her kadına uygulanabilen bir operasyondur. Kızlık zarı ameliyat bölgesinden daha içerde yer aldığı için labioplasti ameliyatı bakirelerde de uygulanabilmektedir. 

Dar pantolon, tayt, bikini ve mayo giyildiğinde dışarıdan belli olan bir kabarıklık o kadının sosyal yaşantısını ve cinsel anlamda öz güvenini etkilemektedir. Özellikle de yüzücü ve balerin gibi mesleği gereği dar giyinmek zorunda kalan kadınlar için iç dudaklarda meydana gelen büyüme ciddi bir sosyal problemdir ve çözüm için labioplasti ameliyatı tercih edilmektedir. 

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilen labioplasti ameliyatı jinekolojik pozisyonda uygulanmakta ve ortalama bir saat sürmektedir. İşlem sırasında dudaklardaki fazlalıklar cerrahi girişim ile çıkartılmaktadır. Labioplasti ameliyatları genelde adet bitiminden sonra gerçekleştirilmektedir. 

Lokal anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatlar esnasında hastanın bilinci açıktır hatta cerrah ile işlem sırasında rahatlatıcı bir şekilde konuşabilmektedir. 

Labioplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Labioplasti ameliyatından önce hastanın duş alması ve işlem lokal anestezi ile gerçekleştirilecekse ameliyata tok karna gelmesi gerekmektedir. Genel anestezi altında gerçekleşecek ameliyatlarda ise işlemden 8 saat önce herhangi bir şey yiyip içilmemelidir. 

Hastanın yüksek tansiyon, kan hastalığı, astım ve diyabet gibi kronik rahatsızlıkları bulunuyorsa, doktora önceden bilgisinin verilmesi gerekmektedir.

Labioplasti ameliyatından önce hasta doktor tarafından jinekolojik muayeneden geçirilmekte ve ameliyat ile ilgili gereken bilgiler doktor tarafından verilmektedir. Hastanın estetik bir talebi olması durumunda ameliyattan önce doktora iletebilmektedir. 

Ameliyattan sonra hastaya antibiyotikli merhem uygulanır ve krem cerrahiden sonraki ilk 5 gün kullanılmalıdır. İç çamaşırında devamlı olarak hijyenik ped bulundurulması önerilmektedir. Labioplasti ameliyatı sonrasında çok fazla ağrıya rastlanmamaktadır. Doktorun önerdiği ağrı kesiciler ile olası ağrıların önüne geçilebilmektedir. 

Labioplasti ameliyatında vücut tarafından kendiliğinden emilen dikişler kullanılmaktadır. Bu nedenle ameliyattan sonra dikişlerin alınması için tekrar doktora baş vurulmasına gerek olmamaktadır. İşlemden bir hafta ya da bir ay sonra kontrole gidilmesi gerekmektedir. 

Ameliyattan sonra ilk 48 saat duş alınmamalıdır. Dört hafta küvete, havuza ve denize girilmemeli, dar iç çamaşırları ve sıkı giysilerden de kaçınılmalıdır. Cinsel ilişkiye ortalama 5 hafta süreyle ara verilmelidir. 

Aşırı fiziksel aktivite ve sürtünmeden kaçındıkları takdirde hastalar işlerine 1-2 gün içinde dönebilmektedirler. 

Labioplasti ve Doğum

Labioplasti ameliyatı normal doğum için hiçbir engel oluşturmamaktadır.

Labioplasti ameliyatı geçiren kadınların normal doğum yapmasında hiçbir problem yaşanmamaktadır.  Ameliyat esnasında uygulanan dikişler kendiliğinden emilip kaybolan özellikte olmakta ve ameliyattan geriye iz bile kalmamaktadır.

Labioplasti ve Cinsel Yaşam

Labioplasti esnasında iç dudaklar ve klitoris bölgesindeki fazlalık doku kalıntılarının alınması bölgedeki hassasiyeti arttırmaktadır. Bu nedenle labioplasti ameliyatı bu problemi yaşayan kadınlarda cinsel yaşamı da olumlu yönde etkilemektedir.

Ayrıca labioplasti ameliyatı geçiren kadınların cinsel öz güvenleri de artmakta ve kendilerini dar kıyafetler, iç çamaşırı, bikini ve mayo gibi giysiler içinde çok daha rahat hissetmektedirler.  

Spiral Takımı Kızlık Zarı Muayenesi Genital Estetik Ameliyatları Adet Düzensizliği Nedenleri