Dr. Kutlugül Yüksel, Eskişehir Yolu, no:266, TepePrime, C Blok, 3, kat, no:45 (Danıştay karşısı) -Ankara

Tüp Bağlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüp ligasyonu olarak da adlandırılan tüp bağlama bir tür doğum kontrol yöntemidir. Yeterince çocuk sahibi olmuş ve yeniden gebe kalmak istemeyen kadınlar tarafından tercih edilen bir cerrahi işlemdir. Tüpleri bağlanmış olan kadınlar artık doğal yollarla gebe kalamamaktadırlar. Bağlanan tüp, yumurta hücresinin tüplerden geçip rahime ulaşmasını engelleyeceği için tüp bağlama geri dönüşü olmayan bir işlemdir. 

Tüp Bağlama Nasıl Yapılır?

Tüp bağlama işlemi için ilk olarak eşlerden ikisinin de imzası alınmalıdır. Çiftlerden birinin imzalı onay vermemesi durumunda tüpler bağlanmamaktadır. 

Genel anestezi altında laparoskopi ile uygulanan tüp bağlama işleminde sırası ile şu adımlar izlenmektedir:

  • Göbek altından küçük bir kesi açılır.
  • Laparaskop adı verilen karın içinden büyük görüntü alınmasını sağlayan teleskop karın içine doğru ilerletilir.
  • Uterus tübalar ve overler incelenir.
  • Laparoskopik cihazları karın içine sokabilmek için bir iki adet küçük kesi daha açılır.
  • Ttüpler küçük bir klip veyasilikon kauçuk ringler yerleştirilmesi ile bağlanır.
  • Aletler çıkartılır ve göbekteki 1- 1,5 cm'den oluşan kesi bölgeleri sütür atılar ve bantlanır.
  • Hastalar işlem bittikten sonra aynı gün içinde evlerine dönebilirler. 

Diğer tüm doğum kontrol yöntemlerinde olduğu gibi tüp bağlama yönteminde de gebelik yok denecek kadar azalsa da gebeliğin gerçekleşmeyeceğine dair yüzde yüz garanti verilememektedir. 

Tüp Bağlama Ameliyatının Avantajları

Gebe kalma riskini neredeyse sıfıra indiren etkili bir doğum kontrol yöntemi olması tüp bağlama ameliyatının en önemli avantajıdır. Tüpler bağlandıktan sonra gebe kalma riski yok denecek kadar azalmaktadır. Kolay bir işlem olmasının yanı sıra ilave bir uygulamaya gerek duyulmayacak şekilde hem ömür boyu korunma sağlamakta hem de cinsel ilişkide herhangi bir soruna yol açmamaktadır. 

Tüp Bağlamanın Ameliyatının Dezavantajları

Tüp bağlama yukarıda da belirtildiği üzere kalıcı bir operasyondur. Bu hem avantaj hem de dezavantaj olarak düşünülebilmektedir. Kararı kesin olan çiftler için avantajken, ileride pişmanlık duyma ihtimali olan çiftler için dezavantajdır.Tüplerin bağlanmasının ardından doğal yollardan gebe kalma ihtimali oldukça azalmaktadır. Tekrar bebek sahibi olabilmek için anne adayının tüp bebek tedavisine başvurması gerekmektedir. 

Tüp Bağlama İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Tüp bağlama işlemi yeterli sayıda çocuk sahibi olan ve tekrar çocuk sahibi olmayı istemediklerinden emin olan çiftler için uzun ömürlü ve kalıcı bir çözüm sağlaması açısından oldukça uygundur. Genellikle 30 yaşının üzerindeki kadınlara uygulanır. 

Tüp bağlama işlemi ayrıca, çocuk sahibi olması sakıncalı olan çiftler için de yine oldukça uygun görülmektedir. 

Tüp bağlama işleminden sonra adet düzeninin bozulması, menopoza erken girilmesi ve cinsel isteğin azalması gibi durumlar söz konusu olmamaktadır. Bu tür endişelere kapılmaya gerek yoktur.

Tüp ligasyonu yazımızı okumak için tıklayınız...

Spiral Takımı Kızlık Zarı Muayenesi Genital Estetik Ameliyatları Adet Düzensizliği Nedenleri